miniatura  

Kwestie związane z bohaterami podziemia antykomunistycznego są trudne i nie do końca zrozumiałe dla młodszych uczniów. Należy w bardzo delikatny, subtelny, a jednocześnie prosty, obrazowy sposób przybliżać biografie Żołnierzy Wyklętych, sytuacje w jakich znaleźli się oraz czasy w jakich przyszło im żyć.

konkurs stroik

Dnia 11 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Firleju nastąpiło rozstrzygnięcie gminnego konkursu na Najładniejszą pisankę i stroik wielkanocny, który był zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Firlej.

Na konkurs zgłoszono łącznie 62 prace wykonanych samodzielnie przez małych przedszkolaków z przedszkola Casper w Firleju i Woli Skromowskiej oraz uczniów z: Publicznych Szkół Podstawowych w Przypisówce i Nowym Antoninie oraz Zespołów Szkół z Firleja i Woli Skromowskiej.

Mali artyści wykonali mnóstwo przepięknych pisanek, palm, stroików i ozdób, które symbolizują zbliżające się Święta Wielkanocne.

Prace wyłonione w eliminacjach szkolnych, ocenione zostały przez powołaną w tym celu komisję gminną, która przyznała w czterech kategoriach wiekowych nagrody książkowe i wyróżnienia.

Oceniając wszystkie prezentowane prace brano pod uwagę przede wszystkim kompozycję, nawiązanie do tradycji oraz estetykę i samodzielność wykonanej pracy.

Nagrody książkowe otrzymali:

- kategoria przedszkolaki i 5-6 latki:

  I miejsce - Szydłowska Patrycja  - PSP Przypisówka

  II miejsce - Przybysz Julia           - ZS Wola Skromowska

  III miejsce - Majcher Wiktoria       - PSP Nowy Antonin

                  -  Pełka Maja              - ZS Firlej

                  -  Marlena Maj            - Casper Wola Skromowska


- kategoria klas I - II:

  I miejsce    - Wójtowicz Julia        - PSP Nowy Antonin

  II miejsce   - Mitura Cezary          - PSP Przypisówka

  III miejsce  - Biliński Gabriel         - ZS Wola Skromowska

                  - Obroślak Aleksandra - ZS Firlej


- kategoria klas III - IV:

  I miejsce    - Szczepański Marcin  - ZS Firlej

  II miejsce   - Kisiel Aleksandra      - ZS  Wola Skromowska

                   - Praczyk Dominika     - PSP Przypisówka

                   - Szymczak Anna        - ZS Firlej

- kategoria klas V - VI:

  I miejsce    - Marzec Bartłomiej        - ZS Firlej

  II miejsce   - Aftyka Julia                  - PSP Nowy Antonin

                   - Piątek Amelia              - ZS Firlej

  III miejsce - Stawinoga Aleksandra    - ZS Firlej

Wręczenia nagród i wyróżnień oraz złożenia podziękowań i gratulacji wszystkim uczestnikom w imieniu Wójta Gminy Firlej p. Sławomira Cieszko dokonał jego zastępca – p. Dariusz Firczuk.

Medale Tenisistów Stołowych LUKS "Kłos" Wola Skromowska

W Zamościu rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Tenisie Stołowym w kategorii młodzieżowiec. Startowało w nich trzech zawodników klubu z Woli Skromowskiej: Maciej Krasucki, Adrian Stachyra i Krzysztof Siwek. Wszyscy z nich zdobyli medale. Maciej Krasucki złoty w grze deblowej z Kamilem Głowinkowskim z AZS UMCS Lublin, złoty w grze mieszanej z Patrycja Waszczuk z SMS Włodawa, srebrny w grze pojedynczej przegrywając w finale z Rostislawem Majowec Trefla Zamość. Para Adrian Stachyra i Krzysztof Siwek wywalczyli srebrny medal wygrywając po drodze z bardzo mocnym deblem Rostisław Majowec i Waldemar Dziuba (Trefl Zamość, Sokół Zwierzyniec). Adrian Stachyra w grze pojedynczej wywalczył brązowy medal, a Krzysztof Siwek indywidualnie uplasował się 5-8 miejscu.

Maciej Krasucki zdobył prawo gry w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców, które będą rozegrane w dniach 7-9 kwiecień w Białymstoku. Zdobycie 6 medali przez zawodników LUKS Kłos Wola Skromowska na Mistrzostwach Województwa jest jednym z największych sukcesów sportowych w 40-letnim historii istnienia tenisa stołowego w Woli Skromowskiej.

Członkowie klubu mogą odnosić sukcesy sportowe i startować w zawodach różnego szczebla dzięki dotacjom otrzymywanych od Samorządu Gminy Firlej oraz bezpłatnego korzystania z hali sportowej Zespołu Szkół w Woli Skromowskiej. Trenerem trzech grup szkoleniowych w klubie jest nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Paweł Pawlas.

                                                                  Prezes LUKS Kłos Wola Skromowska

                                                                                         Leon Filipek

Gminny Dzień Kobiet w Gminie Firlej

Dnia 12 marca w niedzielne popołudnie w hali sportowej Zespołu Szkół w Firleju odbył się koncert pt. „Kwiatek dla Ewy”, który był muzycznym prezentem podarowanym naszym Paniom przez wszystkich Panów. Na scenie piękny program słowno – muzyczny zaprezentowali artyści agencji artystycznej „Scena Juno” z Lublina.

Inicjatorem tego uroczego w swojej wymowie koncertu był Wójt Gminy Firlej Pan Sławomir Cieszko, który w roli gospodarza -  powitał wszystkie przybyłe Panie serdecznymi życzeniami i pięknymi tulipanami.

Na scenie królowały rytmy znanych polskich przebojów z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych oraz piosenki lwowskie, warszawskie, śląskie i góralskie, które były śpiewane wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością. Zwięczeniem koncertu były pieśni i tańce cygańskie wykonane w oryginalnych strojach.

Występ bardzo podobał się wszystkim przybyłym Paniom a wspaniała muzyka, barwne stroje oraz uśmiechnięci wykonawcy pozostawili po sobie miłe i niezapomniane wrażenia.