40-lecie Tenisa Stołowego w Woli Skromowskiej

            W 1977 roku założona została sekcja tenisa stołowego w kole LZS Wola Skromowska. Młodzież skupiona w kole LZS za pieniądze z organizowanych zabaw tanecznych zakupiła 2 stoły do tenisa stołowego, które zostawione były w Sali OSP Woli Skromowskiej. W tym samym roku wzięła udział w zawodach gminnych w Firleju osiągając już sukcesy sportowe. W 1979 roku została drużyna zgłoszona do „B” klasy tenisa stołowego prowadzonej przez LOZTS Lublin. Pierwszy mecz rozegrany został w listopadzie – w 1979 roku w Garbowie z miejscowym Zawiszą. Nasz zespół przegrał 0:18. Skład LZS Wola Skromowska z tego meczu: Grzegorz Pałys, Alojzy Czerski, Kazimierz Siwek, Dariusz Kozikowski.

            Pierwsze zwycięstwo Koła LZS Wola Skromowska w meczu tenisa stołowego zostało odniesione w Wilkołazie z miejscową UNIĄ 17:1 w styczniu 1980 roku. W sezonie 1979/80 na 8 drużyn zespół młody 14-17 lat z Woli Skromowskiej zajął 6 miejsce. W następnych sezonach do drużyny dołączyli: Jan Tomala, Władysław Niedziela, Jacek Siwek oraz Wiesław Siwek. W 1983 roku skład ten wywalczył awans do „A” klasy zajmując drugie miejsce. W 1986 roku w I zespół LZS Wola Skromowska zdobył awans do klasy okręgowej (obecnie IV Liga), a drugi zespół koła LZS startował w klasie „A”. Skład tej drużyny to: Kazimierz Guz, Grzegorz Mitura, Krzysztof Stroński, Sławomir Pożarowszczyk, Sławomir Trojak. W 1981 roku oraz 1988 roku drużyny juniorów wywalczyli brązowe medale w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego juniorów. W 1989 roku tenisiści koła ZMW z Woli Skromowskiej wygrali w Kraśniku drużynowy turniej kół ZMW woj. Lubelskiego i otrzymali w nagrodę stół do tenisa stołowego, a Magdalena Siwek w nagrodę za II miejsce wyjazd na wycieczkę do NRD. W latach 1990- 2003 drużyna LZS Wola Skromowska grała w IV lidze zajmując środkowe miejsce w tej rywalizacji grając w remizie strażackiej, a potem w SP w Woli Skromowskiej. Zawodnicy tego okresu to: Artur Mitura, Sławomir Czerski, Andrzej Czerski, Piotr Cybul, Jarosław Filip, Paweł Niedziela, Mariusz Baranowski.

            W tym okresie w rozgrywkach indywidualnych na szczeblu powiatu oraz województwa sukces odniosły dziewczęta: Marzena Niedziela, Agnieszka Filipek, Ewa Niedziela.

            W lipcu 2003 roku został założony LUDOWY UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „Kłos” Wola Skromowska, który skupia amatorów tenisa stołowego z gminy Firlej, który jest finansowany ze środków gminy. Założyciele klubu: Leon Filipek, Dariusz Firczuk, Wiesław Siwek, Sławomir Czerski, Zbigniew Kostecki, Krystyna Kot, Wiesław Greszata. Prezesem został Leon Filipek.

            Zespół LUKS „Kłos” w latach 2003-2010 brał udział w rozgrywkach IV ligi tenisa stołowego LOZTS Lublin zajmując w nich czołowe miejsca. W 2004 roku LZS Wola Skromowska zajął II miejsce w swej grupie IV ligi i grał w barażach o III ligę przegrywając z drużynami STOK Zakrzówek- Sokół Tomaszów Lubelski oraz CKFiS Bełżyce. Skład tej drużyny to: Sławomir Czerski, Mariusz Baranowski, Marcin Bujek, Artur Dziechciarz, Wiesław Siwek, Patryk Kostecki. W 2010 roku drużyna LUKS „Kłos” Wola Skromowska wywalczyła I miejsce w północnej grupie IV i wywalczyła w turnieju barażowym o III ligę. Wygrała tam z drużyną z Zamościa 10:6 oraz UKS Wola Osowińska 10:5 i awansował do III ligi. Skład tego zespołu to: Patryk Kostecki, Krystian Jedut, Bartłomiej Szymanek, Robert Kępa i Sławomir Czerski. Zespół prowadził Paweł Pawlas, kierownik drużyny Leon Filipek.

            W rozgrywkach III ligi drużyna LUKS „Kłos” Wola Skromowska zajmowała dotychczas następujące miejsca:

W 2011 roku VII                       skład: Paweł Pawlas

W 2012 roku III                                 Patryk Kostecki

W 2013 roku VII                               Robert Kępa

W 2014 roku IV                                Maciej Krasucki

W 2015 roku II                                  Krystian Jedut

            II drużyna klubu LUKS „Kłos” od 2012 roku bierze udział w rozgrywkach IV ligi bez większych sukcesów. Celem tej drużyny jest ogrywanie młodszych zawodników. Skład obecny tego zespołu to: Tomasz Mitura, Radosław Drewienkowski, Krzysztof Siwek, Krystian Cybul, Adrian Stachyra, Jakub Majchrocki.

Duże sukcesy członkowie klubu odnosili oraz obecnie odnoszą w cyklu turnieju GRAND PRIX LZS w tenisie oraz w Mistrzostwach Województwa LZS woj. Lubelskiego. Nagrody pieniężne, puchary medale oraz tytuły mistrzów województwa zdobywali: Patryk Kostecki, Bartłomiej Szymanek, Robert Kępa, Krystian Jedut oraz Maciej Krasucki. Medale w grach deblowych oraz rozgrywkach drużynowych na Mistrzostwach Województwa zdobywały drużyny kadetów oraz juniorów klubu LUKS „Kłos”, a następnie brali udział w Mistrzostwach Polski w Ciechanowie, Lidzbarku, Łomży reprezentując Lubelszczyznę. Zawodnicy klubu LUKS „Kłos” corocznie reprezentują gimnazjum w Firleju, Kocku, szkoły średnie z Lubartowa i Lublina oraz uczelnie wyższe z Lublina i Warszawy. W sezonie 2015/2016 LUKS „Kłos” pierwszy startuje w rozgrywkach III ligi, a LUKS „Kłos II” w rozgrywkach IV ligi prowadzonych przez LOZTS Lublin. W III lidze drużyna z Woli Skromowskiej zajęła II lokatę przegrywając w decydującym meczu z SMS Włodawa 4:6 i awansowała do II ligi. W sezonie 2016/17 debiutując w II lidze zajął VII miejsce na XII grających drużyn z całego województwa lubelskiego. Skład drużyny: Patryk Kostecki, Krzystof Olek, Robert Kępa, Maciej Krasucki.

II drużyna LUKS „Kłos” w sezonie 2016/17 brała udział w rozgrywkach IV ligi grupy północ i zajęła w nich I miejsce wyprzedzając zespoły Topspin Kurów, Dystans Niedźwiada, Ekonomik Biała Podlaska oraz cztery inne zespoły. W meczu barażowym o wejście do III ligi pokonała Zespół UKS Optima Zamość 10:4 i awansowała do III ligi LOZTS. Skład drużyny: Radosław Drewienkowski, Adrian Stachyra, Krzysztof Siwek, Filip Gajda, Mariusz Wasilewski, Adam Pożaroszczyk, Michał Duszyński oraz grający trener Paweł Pawlas.

            Najmłodsza grupa skrzaci oraz żacy również odnoszą sukcesy indywidulane oraz drużynowe. Arkadiusz Korzeniewski to V skrzat województwa, a Dawid Czajka został sklasyfikowany na VI miejsce w okręgu lubelskim. Inni czołowi młodzi zawodnicy LUKS „Kłos” to Wiktoria Pudlak, Gabriela Cybul, Julia Korzeniewska, Wiktoria Wawryniuk, Milena Mitura oraz chłopcy: Jakub Nicpoń, Jan Bujek, Kuba Obroślak, Maciej Pożarowszczyk, Michał Warząchowski, Michał Topyła. Zdobyli oni trzy srebrne medale na Mistrzostwach Powiatu w Łucce. Trenerem tej grupy jest Paweł Pawlas. Dużą zasługę w sukcesach małych tenisistów stołowych LUKS „Kłos” ma Dyrektor Zespołu Szkół w Woli Skromowskiej Paweł Dobek, który udostępnia sale na treningi i zawody. Szczególne podziękowania należą się Samorządowi Gminy z reprezentującym go Wójtem Gminy Firlej Panem Sławomirem Cieszko za wsparcie oraz przekazywanie dotacji finansowej na działalność klubu.