miniatura   Zespół Szkół w Firleju
Partyzancka 21
21 - 136 Firlej
tel. (81) 857-50-15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook
http://zsfirlej.szkolnastrona.pl

Szkoła w Firleju istnieje od 1870 r. Mieściła się na rogu ulicy Koziej. Była to szkoła drewniana, zbudowana z funduszy własnych miasta Firleja, dzięki staraniu ówczesnego burmistrza Józefa Jeziora. Mogła pomieścić 50 uczniów. Przez długi okres czasu uczył tylko jeden nauczyciel. Rok szkolny rozpoczynał się we wrześniu a kończył w maju. Uczono czytać, pisać oraz rachować.W 1918r. szkoła była dwuklasowa, uczęszczało do niej bardzo mało dzieci. Stopniowo zwiększała się liczba klas i nauczycieli. W latach 1927/28 była to już szkoła siedmioklasowa. W 1939r. Niemcy wkroczyli do Firleja , zajęli szkołę i stacjonowali w niej do końca października. Nauka w szkole podczas okupacji rozpoczęła się 09.01.1940r. Lata powojenne (50-te, 60-te, 70-te) to lata dbałości o rozwój szkoły i jej rozbudowę. W 1960r. powołano do życia Szkołę Przysposobienia Rolniczego. Zorganizowano zajęcia dla dorosłych w zakresie klasy VI i VII w szkole wieczorowej. W 1964r. miała miejsce reforma szkolna, odtąd nauka w szkole podstawowej trwała 8 lat. W październiku 1972r. zostaje oddany do użytku ośmiorodzinny dom nauczyciela. W styczniu 1972r. rozpoczęto rozbudowę szkoły – dobudowę II piętra, sali gimnastycznej oraz generalny remont starego budynku. Przez 11 lat prowadzony był uniwersytet powszechny. W 1974r. szkoła podstawowa została mianowana Zbiorczą Szkołą Gminną. W dniu 1 VI 1978r. miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia Janusza Korczaka.