miniatura   W dniu 25.10.2020r. Została odsłonięta i poświęcona płyta upamiętniająca proboszcza parafii w Firleju a jednocześnie kapłana niezłomnego, który dzięki swojej odwadze i męstwie uratował rodzinę żydowską, która uciekła z lubartowskiego getta podczas okupacji niemieckiej.

Podczas uroczystej mszy świętej została przedstawiona sylwetka księdza Tomaszewskiego, uczestnicy mieli okazję poznać wielkiego społecznika, między innymi dzięki, któremu wybudowano szkołę w Firleju, jednego z prezesów OSP w Firleju, kapelana Armii Krajowej rejon: Firlej-Luszawa.

Pomysłodawcą i fundatorem tablicy pamiątkowej jest Koło Historyczne Armii Krajowej działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Firleju.

Po uroczystej mszy świętej w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja dotycząca księży niezłomnych oraz dziejów Armii Krajowej działającej na terenie naszej gminy.

Niech płomień historii ks. Szymona nigdy nie zagaśnie.

{gallery}Tomaszewski2020{/gallery}