miniatura   Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju
Filia w Sobolewie Kolonii
Sobolew 18
21-136 Firlej
tel: 505 329 198
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona: www.firlej.naszabiblioteka.com/filia-w-sobolewie
Facebook

Filia biblioteczna w Sobolewie istnieje od 20 stycznia 1956 r. i mieściła się w prywatnym domu. Księgozbiór liczył 1472 woluminów.
              W roku 1958 bibliotekę przeniesiono do budynku szkoły podstawowej w Sobolewie Kolonii, posadę bibliotekarza objęła Eugenia Krzywina. W kolejnych latach biblioteka zmieniała swoją lokalizację kilkakrotnie i zmieniali się bibliotekarze ( 1970 r.– Barbara Przywara, nauczyciel; 1971 r.- Lucyna Rakuś; 1972 r. – Magdalena Kozak , 1975 – Janina Bogusz ). W 1988 r. doszło do pożaru domu, spłonął wtedy cały księgozbiór. Działalność biblioteki została wznowiona 17 czerwca 1988 r. Książki i sprzęt biblioteczny dla filii w Sobolewie przekazany został z filii Wielkie, gm. Abramów. Biblioteka nadal zajmowała pomieszczenia w prywatnych domach. Pod koniec 1996 r. biblioteka przeniosła swój księgozbiór do budynku Szkoły Podstawowej w Sobolewie. Wraz ze zmianą miejsca zmienił się także bibliotekarz. Na emeryturę przeszła Pani Janina Bogusz, a posadę bibliotekarza objęła Pani Jolanta Zdunek.
             W 2009 r. w lokalu biblioteki zaczęła działać świetlica środowiskowa. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Firlej w partnerstwie z biblioteką w Sobolewie. Dzięki dotacji biblioteka otrzymała komputery, urządzenie wielofunkcyjne oraz dostęp do szerokopasmowego internetu. Organizowane były zajęcia i wyjazdy integracyjne dla mieszkańców Sobolewa i okolic.
W 2013 r. doszło do pożaru biblioteki. Nie udało uratować się księgozbioru ani sprzętu bibliotecznego, biblioteka przestała działać.
             W styczniu 2014 r. GBP w Firleju złożyła wniosek do programu Biblioteka + o dofinansowanie budowy lokalu dla Filii Bibliotecznej w Sobolewie. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i GBP w Firleju otrzymała dotację
w kwocie 589 014,00  z Programu Wieloletniego Kultura +, Priorytet „ Biblioteka +. Infrastruktura Bibliotek”.
             W listopadzie 2014 r. oddano nowy lokal biblioteki do użytku. Biblioteka zyskała funkcjonalny budynek, w którym organizowane są okolicznościowe spotkania integracyjne mieszkańców, szkolenia,  zebrania czy wybory samorządowe. Organizowane są różnorodne zajęcia i warsztaty dla dzieci, wyświetlane filmy, zabawy, wyjazdy do kina czy ogniska.
            Dzieci i młodzież korzystają  z komputerów, drukarki, skanera , ksera ,a także mają możliwość odrobienia lekcji. Nowoczesny budynek powstały w centrum wsi stał się atrakcyjny nie tylko dla miłośników książek, ale również swoją ofertą skierowaną dla różnych grup wiekowych integruje społeczność wsi i okolic.