miniatura   Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju
Filia w Woli Skromowskiej
Wola Skromowska 55
21-150 Kock
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: www.firlej.naszabiblioteka.com/filia-w-woli-skromowskiej

Biblioteka Publiczna w Woli Skromowskiej została założona w 1958 r. Nosiła wówczas nazwę Biblioteki Gromadzkiej i mieściła się w prywatnym domu pani Ireny Kępy, która była jednocześnie pierwszym bibliotekarzem. W dniu otwarcia biblioteka posiadała łącznie 960 woluminów a pierwsza zapisana książka to "Droga Abaja". W roku 1958 wypożyczono ogółem 2190 książek i zapisano 298 czytelników.
   Rok później-w wyniku rozmów i kontaktów bibliotekarza z czytelnikami założono 3 punkty biblioteczne :
       - Antonin Stary - kierownik -K.Zastawny
       -Antonin Nowy - kierownik - W.Obroślak
       -Wólka Rozwadowska - kierownik - L . Brygoła
W 1960 r. księgozbiór liczył już 2099 książek . Zaznaczył się wówczas znaczny wzrost książek rolniczych, często sięgano po Kraszewskiego i kryminały.
   W roku 1962 biblioteka została przeniesiona od pana Kępy do domu pana J. Mitury. Dotychczasowa bibliotekarka zwolniła się na własną prośbę a obowiązki bibliotekarza przejęła  pani Maria Mitura którą przeszkolono na kilkudniowej praktyce w Lubartowie . Pod kierownictwem pani Marii biblioteka jeszcze dwukrotnie zmieniała swoją lokalizację: w 1969 r. przeniesiona była do budynku Gromadzkiej Rady Narodowej a następnie po ośmiu latach do prywatnego mieszkania pana T. Pałysa, gdzie pozostała aż do 2004 r. Zajmowała tam 2 pomieszczenia o łącznej powierzchni 31 m2 i miała bardzo korzystne położenie (w samym centrum wsi,blisko szkoły i ulicy).
   W roku 2001 pani Maria przeszła na emeryturę a posadę bibliotekarza objęła pani Barbara Kusyk. Po trzech latach nastąpiła kolejna przeprowadzka,tym razem do budynku Szkoły Podstawowej w Woli Skromowskiej.Był to bardzo aktywny o kres w życiu biblioteki.Zapewne zdecydował o tym w znacznym stopniu ułatwiony dostęp do książek. W 2009 r w lokalu biblioteki zaczęła działać Świetlica Środowiskowa,która trwała przez 8 miesięcy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Woli Skromowskiej w partnerstwie  z biblioteką. Organizowane były zajęcia i wyjazdy integracyjne dla mieszkańców wsi i okolic.W zajęciach świetlicowych uczestniczyło czasami nawet do 35 osób. Opiekunem tejże świetlicy był obecny pracownik biblioteki pani B.Kusyk.
   We wrześniu 2012 r. biblioteka otrzymała  nowy lokal w pięknym,funkcjonalnym budynku,który powstał m.in. w tym celu. Obecnie posiadamy ponad 6000 książek około 250 czytelników rejestrowanych rocznie. Dzieci i młodzież mogą korzystać nie tylko ze zbiorów bibliotecznych, ale również z komputerów i drukarki, a także z kącika dla najmłodszych czytelników, z którego maluchy chętnie korzystają w wolnych chwilach.