6

W 2018 roku, po raz kolejny, wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Firlej został zorganizowany przez Gminę Firlej.

Półkolonie letnie odbyły się w okresie od 2 do 6 lipca br. Środki finansowe na półkolonie z programem profilaktycznym zabezpieczone zostały w Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień od Alkoholu i Narkotyków w Gminie Firlej na rok 2018.
    Ośrodek Pomocy Społecznej w Firleju przeprowadził nabór uczestników półkolonii, poprzez bezpośredni kontakt z rodzicami, odbierając od nich stosowne oświadczenia. Gminna Biblioteka Publiczna w Firleju użyczyła lokalu dla uczestników półkolonii, gdzie odbywały się codzienne zbiórki. Zespół Szkół w Firleju zajął się organizacją wyżywienia dla uczestników półkolonii.
    Na półkoloniach wypoczywało 24 dzieci w wieku od 6 do 15 lat, z rodzin korzystających ze wsparcia w tutejszym ośrodku pomocy społecznej z miejscowości: Sułoszyn, Pożarów, Bykowszczyzna, Nowy Antonin, Łukówiec, Zagrody Łukówieckie i Firlej. Dzieci miały zapewnione wyżywienie i transport – przywozy w godzinach porannych i odwozy, w godzinach popołudniowych. Nad dziećmi opiekę sprawowało dwóch wykwalifikowanych opiekunów-pedagogów.
    Dzieci wyjeżdżały do Krainy Rumianku w Hołownie, gdzie miały zorganizowane ciekawe warsztaty oraz do kina i Macdonalda w Lublinie.
    Zorganizowano również konkurs pn. „ Stop UZALEŻNIENIOM”, wykonano wiele ciekawych prac artystycznych. W nagrodę za udział w konkursie uczestnicy otrzymali lody.
    Na zakończenie półkolonii , na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Firleju, odbyło się ognisko pożegnalne.

Ponadto Ośrodek Pomocy Społecznej w Firleju otrzymał z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie 20 kart kolonijnych na kolonie do miejscowości Małe Ciche w terminie 27.07.- 07.08.2018r. ( warunek: kryterium dochodowe na osobę w rodzinie poniżej 514 zł) . Rodzice nie ponoszą odpłatności za pobyt dzieci na koloniach, ponieważ koszt kolonii pokrywa Kuratorium Oświaty w Lublinie.