miniatura   W dniu 3 maja 2018 r. odbyły się gminne obchody 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja, połączone z przypadającym 4 maja - Dniem Strażaka.

Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Firleju. Koncelebransami tej ofiary byli: ks. prałat Zbigniew Kuzia i ks. kanonik Antoni Buczyński. W Uroczystej mszy świętej uczestniczyli także: gospodarz uroczystości Wójt Gminy Firlej – Sławomir Cieszko, Zastępca Wójta - Dariusz Firczuk, Przewodniczący Rady Gminy - Adam Toboła wraz z przybyłymi radnymi, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół oraz licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy.
   Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik marszałka Jozefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostały okolicznościowe wieńce i kwiaty. W imieniu mieszkańców gminy Firlej wieniec złożyła delegacja z Wójtem Gminy Firlej - Sławomirem Cieszko. Wiązanki kwiatów złożyli także dyrektorzy szkół z: Firleja, Nowego Antonina, Przypisówki i Woli Skromowskiej. Wójt Gminy Firlej - Sławomir Cieszko w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za przygotowanie tej doniosłej uroczystości, a w wigilię święta patrona strażaków - św. Floriana, wyraził uznanie za ich ofiarność w niesieniu pomocy potrzebującym i życzył wytrwałości w ciężkiej służbie.
   Podczas tego doniosłego wydarzenia okolicznościowe wystąpienie, przygotowane przez panie: A. Bicz, R. Ciechański i A. Kruczek, przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Woli Skromowskiej.
   Po zakończeniu uroczystości w Firleju przedstawiciele władz gminnych udali się na cmentarz Powstańców Styczniowych w miejscowości Sobolew i złożyli kwiaty na przebudowanym z inicjatywy samorządu gminnego pomniku upamiętniającym walki powstańców w 1863r.