miniatura   4 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Skromowskiej odbył się I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej.

Wzięło w nim udział 70 uczestników, wśród których znaleźli się między innymi Wicemistrz Polski Rolników w Szachach w roku 2015 pan Adam Rogoza z Rokitna oraz Mistrz Juniorów Województwa Lubelskiego do lat 17 w szachach klasycznych z roku 2016 pan Adrian Matyjaszczyk.
Pomysłodawczynią turnieju była pani Małgorzata Cieniuch, która od 3 lat zaraża uczniów swoją szachową pasją w Szkole Podstawowej w Woli Skromowskiej. W placówce od 3 lat realizuje się program EDUKACJA PRZEZ SZACHY W SZKOLE. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, potrzebom pasjonatów szachów z zaprzyjaźnionych szkół i klubów, zrodziła się idea turnieju. Liczba zgłoszonych uczestników zadziwiła organizatorów. Na rozpoczęciu pojawili się zadeklarowani wcześniej szachiści. Pani Małgorzata przywitała zgromadzonych, podziękowała im za przyjęcie zaproszenia, otwarcie się na uczestnictwo w imprezie. Następnie dyrektor szkoły pan Paweł Dobek życzył wszystkim sukcesów oraz dokonał otwarcia turnieju. Na temat systemu gry i zasad wypowiedział się sędzia pan Piotr Opolski. Zawodnicy rozegrali 7 rund, każda po 30 minut na zawodnika. Wręczenia pucharów dla najlepszych i pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników dokonał zastępca Wójta Gminy Firlej pan Dariusz Firczuk. Przemawiając do zebranych nie krył swojego podziwu i uznania dla rangi turnieju i organizacji przedsięwzięcia. Każdy z uczestników otrzymał również słodki upominek.
  W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyli:
     w kategorii do lat 10: 1 miejsce – Wiktor Opolski, 2 miejsce – Bartosz Walaszek, 3 miejsce - Jakub Bącik;
     w kategorii do lat 14: 1 miejsce – Jakub Dziewulski, 2 miejsce – Hanna Nużyńska, 3 miejsce – Robert Okoń;
     w kategorii do lat 18: 1 miejsce – Adrian Matyjaszczyk, 2 miejsce – Jończak Maciej, 3 miejsce – Grzegorz Pudlak;
     w kategorii seniorzy: 1 miejsce – Andrzej Rogoza, 2 miejsce – Pękała Adam, 3 miejsce – Wojciech Bolesta.
Turniej w znakomitym stylu zakończył pan Paweł Dobek. Przytoczył popularne określenie szachów jako królewskiej gry. Stwierdził, że I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Firlej przebiegał właśnie w takiej królewskiej atmosferze, za co bardzo podziękował i zachęcił do uczestnictwa w kolejnym roku.
Wyniki z turnieju można zobaczyć na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5601/results.html?l=pl&tb=10_
Składamy serdeczne podziękowania panu Piotrowi Opolskiemu za profesjonalne przeprowadzenie turnieju.