W dniu 3 maja 2017 odbyły się obchody 266 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. „Przemienienia Pańskiego” w Firleju. Uroczystą mszę koncelebrował proboszcz naszej parafii ks. kanonik Antoni Buczyński. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Firlej - Sławomir Cieszko, Zastępca Wójta - Dariusz Firczuk, Przewodniczący Rady Gminy - Adam Toboła, radni rady gminy i powiatu, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy gminy Firlej.

Uroczystość uświetniły także poczty sztandarowe szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy.

Po zakończeniu mszy św. mieszkańcy oraz delegacja władz samorządowych z Wójtem Gminy Firlej - Sławomirem Cieszko na czele udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby tam złożyć okolicznościowy wieniec. Wiązanki kwiatów złożyli również Dyrektor Zespołu Szkół w Firleju - Jarosław Gryglicki oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Woli Skromowskiej – Paweł Dobek.

W patriotyczny nastrój wprowadzili wszystkich zebranych uczniowie Zespołu Szkół w Firleju, którzy pod opieką nauczycieli: Ewy Abramowicz, Anny Grzegorczyk oraz Grażyny Grymuzy przedstawili program patriotyczny.

Po uroczystościach pod pomnikiem, przedstawiciele władz samorządowych tradycyjnie udali się złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze na cmentarzu Powstańców Styczniowych w Sobolewie.