miniatura  

Pełna pomoc w zakresie pozyskania bezzwrotnego dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Spółka Formaco zajmuje się pobudzaniem i wspieraniem przedsiębiorczości w naszym województwie. Naszym celem jest tworzenie korzystnych warunków do gospodarczego i społecznego rozwoju w naszym regionie. Jesteśmy na rynku usług doradczych już od 1989 roku.

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wzrostem lokalnej przedsiębiorczości, poprawianiem się sytuacji gospodarczej w naszym kraju pojawiają się nowe możliwości, zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. My staramy się te szanse pokazywać i pomagać je wykorzystać. Celem naszej działalności jest ograniczanie bezrobocia, wspieranie rozwoju regionalnego, pobudzanie aktywności gospodarczej w regionie poprzez wsparcie finansowe, informacyjne i doradcze rolników i przedsiębiorców.

Chcielibyśmy zaproponować Państwu przystąpienie do programu restrukturyzacji małych gospodarstw. Jest to bezzwrotne dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Aby uzyskać taką pomoc finansową należy oczywiście spełniać kilka podstawowych warunków, ale nie są one wygórowane.

Oferta skierowana jest do rolnika lub małżonka rolnika który jest posiadaczem samoistnym lub zależnym jednego z poniższych:

  • gospodarstwa rolnego – co najmniej 1 ha gruntów ornych; sadów; łąk trwałych; pastwisk trwałych; gruntów rolnych zabudowanych; gruntów pod stawami; gruntów pod rowami;

  • nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej;

  • wartość gospodarstwa rolnego mniejsza niż 10 000 EURO w skali roku.

Ponadto rolnik musi spełniać poniższe warunki:

  1. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy;

  2. w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia udziału w projekcie rolnik nie prowadził działalności gospodarczej pozarolniczej;

  3. wymóg przygotowania oraz złożenia biznesplanu oraz jego realizacja w terminie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;

  4. uzyskać minimum 7 punktów w procesie oceny wniosku oraz biznesplanu (o czym powiem za chwilę).

Pomoc ma formę premii (60 000 zł), wypłacana w dwóch ratach:

  • 48 000 zł w wysokości 80% całkowitej wartości pomocy;

  • 12 000 zł w wysokości 20% wartości całkowitej przyznanej pomocy.

Możliwe jest wykorzystanie pomocy na:

  • Zakup zwierząt;

  • Zakup gruntów;

  • Zakup maszyn rolniczych;

  • Zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat.

Celem programowym jest wzrost wartości ekonomicznej gospodarstwa na poziomie 20%.

Oferujemy pełną pomoc w zakresie pozyskania wyżej wymienionych funduszy, przygotowania biznesplanu, wniosku oraz późniejszej kontroli w ramach usług doradczych.

Nasza oferta pomocy w uzyskaniu bezzwrotnego dofinansowania nie ma żadnych ukrytych „haczyków”. Zasady jej przyznawania są jasno określone i nie zależą od tzw. „widzimisię” urzędników. Należy jedynie spełniać określone warunki, by kwalifikować się do uzyskania takiej pomocy.

Choć warunki te są przejrzyste, to już sama procedura może rodzić pewne trudności – trzeba przebrnąć przez zawiłe dokumenty, które należy skrupulatnie wypełnić, a wszystko to przy użyciu programów komputerowych. Programy te są ogólnodostępne, każdy może z nich korzystać, jednak niektórym może to sprawiać problemy. My gwarantujemy przejście całej procedury bezstresowo!

Kolejną ważną sprawą, o której należy tu wspomnieć, jest kwestia dokładnego wypełnienia tych dokumentów. Nawet zawodowym księgowym zdarza się pomylić rubryki czy wpisać błędną kwotę. Wiem, że niekiedy takie głupie błędy bywają powodem odrzucenia wniosków. Unikną Państwo takich niebezpieczeństw podpisując umowę o współpracy z naszą firmą. Jak już wspomniałem, Formaco działa na rynku od 1989 roku, a projektami unijnymi zajmuje się od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Co z tego wynika? Wieloletnia, dobra współpraca z licznymi instytucjami. Skutkiem tego jest przepływ informacji między nami, a tymi właśnie podmiotami. Zdarzały się już przypadki, że nasz klient przez roztargnienie podawał błędne informacje w trakcie procesu pozyskiwania funduszy. Wtedy my dostawaliśmy informację o nieścisłościach, i natychmiast je korygowaliśmy. Proszę mi wierzyć, nie zawsze jest to możliwe, ale my sobie z tym radzimy!

Teraz chciałbym wrócić do kwestii punktów, które trzeba uzyskać, aby w ogóle się zakwalifikować do programu. W ubiegłych latach było to 10 punktów, ale teraz ułatwiono dostęp do środków, teraz trzeba uzyskać tylko 7 punktów.

Za co dostanę punkty?

Względem poprzedniego naboru od 2018 roku nastąpiły zmiany w punktacji.

Rodzaj planowanej produkcji:

  • Uczestnictwo w systemach jakości  – 1 pkt

  • Uczestnictwo w systemie „Rolnictwo ekologiczne” – 2 pkt

  • Produkcja roślin wysokobiałkowych – 1 pkt

Kompleksowość biznesplanu:

  • Inwestycja budowlana – 2 pkt

  • Udział w szkoleniach oraz usługi doradcze – maksymalnie 1 pkt

  • Przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie – 1 pkt

  • Przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie – 2 pkt

  • Uczestnictwo w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych – 1 pkt

Wpływ na realizację celów przekrojowych:

  • Udział zbóż w strukturze zasiewów na gruntach ornych mniejszy lub równy 66 % – 1 pkt

  • Przygotowanie planu nawozowego – 2 pkt

  • Inwestycje w środowisko i klimat – maksymalnie 5 pkt

  • Innowacyjność – maksymalnie 2 pkt

Docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa:

  • Powyżej 20 tyś euro – 5 pkt

  • 16 – 20 tyś euro – 4 pkt

  • 12-16 tyś euro – 2 pkt

Wiek beneficjenta do 40 lat – 1 pkt

Zmiana kierunku produkcji – 2 pkt

Podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników minimum 12 miesięcy – 2 pkt

 

Pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał minimum 7 punktów.

Jeśli chcieliby Państwo poczytać więcej nt. tego programu, poniżej są linki do kilku stron, np. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ocenia wnioski i przyznaje środki. Jest też link do strony samego programu PROW oraz ,,Tygodnika Rolniczego”.

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/restrukturyzacja-malych-gospodarstw-1.html

https://prow2014-2020.pl/restrukturyzacja-malych-gospodarstw

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/restrukturyzacja-malych-gospodarstw-2018-na-jakich-warunkach-rolnik-dostanie-60-tys-zl-dotacji

Zapraszam do kontaktu pod numerem 794 276 059.